Проблеми гнозису та позиції дослідника у вивченні езотеризму
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.066.08Ключові слова:
езотеризм, гнозис, містичний досвід, інсайдерАнотація
Визначено дві пов’язані між собою методологічноідеологічні проблеми у вивченні езотеризму. Обґрунтовано проблему дослідження гнозису в сучасному науковому дискурсі, виявлено її історикокультурні засади. Класифіковано позиції дослідника езотеризму. Доведено, що проблема інсайдера у сфері езотеризму пов’язана з упередженим ставленням до самого явища, яке поширюється й на дослідника. Запропоновано напрями вирішення зазначених проблем у межах культурології.Посилання
Versluis, A. (2013). What Is Esoteric? Methods in the Study of Western Esotericism. Esotericism in Russia and in the West: Past and Present, No. 4 (31), p. 11–35. [іn Russian].
Nosachev, P. G. (2018). Studies of Western esotericism in foreign religious studies (manuscript copyright). Moscow. [іn Russian].
Panin, S. (2013). An insider as a researcher in the academic study of western esotericism. Ways of Gnosis: Mystical and Esoteric Traditions and Gnostic Worldview from Antiquity to the Present Time. Proceedings of the International Academic Symposium / Sergey Pakhomov (ed.). St. Petetsburg: RCAH. [іn Russian].
Safronov, A. G. (2008). Psycho-practices in Mystical Traditions from Antiqity to the Present. Kharkov: Rhythm Plus. [іn Russian].
Torchinov, E. (1998). Religions of the world: the experience of the beyond. Psychotechnics and transpersonal states. St. Petetsburg: Center “Petersburg Oriental Studies”. [іn Russian].
Hanegraaff, W. (2016). Western Esotericism: A Guide for the Perplexed. Moscow: Rudomino Book Center. [іn Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.