Марк Аврелій: розмисли про розумну душу
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.062.04Анотація
У контексті філософсько-етичних ідей Марка Аврелія розглянуто його концепцію розумної душі, співвідношення таких її складових, як розум і почуття, виявлено роль розумної душі в житті особистості, ставленні людини до природи і суспільства. Зазначено, що подібна аналітика дозволяє людині виробити певну стратегію власного буття, оптимізувати свою поведінку в тих чи інших ситуаціях повсякденності, адекватно реагувати на виклики життя. Акцентовано на розмислах Марка Аврелія, згідно з якими люди створені один для одного і не можуть існувати поза соціумом, отже, мають щиро і сердечно любити свого ближнього, а їхня діяльність повинна спрямовуватися на творіння добра. Любов до ближнього як почуттєвий вияв душі філософ пов’язана з інтелектом, логікою розуму.
Ключові слова: людина, природа, соціум, душа, розум, почуття, етика, стоїцизм, праведне життя.
Посилання
Laërtius, Diogenes (1986). About the life, teachings and sayings of famous philosophers. Moscow. Mysl. [In Russian].
Dyachenko, N. (2014). Roman Stoics: Seneca, Epictetus, Marcus Aurelius. Experience reading. Kharkov: Publisher O. Savchuk. [In Russian].
Kotlyarevsky, S. (1995). Marcus Aurelius. Roman Stoics: Seneca, Epictetus, Marcus Aurelius. Moscow: Respublica. [In Russian].
Lobanovsky, B. (1993). Preface. Marcus Aurelius. Alone with myself. Reflections. Kiev — Cherkasy: Collegium Artrum Ing., Ltd RIC “Real”. [In Russian].
Losev, A. (1995). Late Stoics. Roman Stoics: Seneca, Epictetus, Marcus Aurelius. Moscow: Respublica. [In Russian].
Marcus Aurelius (1993). Alone with myself. Reflections. Kiev — Cherkasy: Collegium Artrum Ing., Ltd RIC “Real”. [In Russian].
Osherov, S. (2015). Seneca: philosopher, prose writer, poet. Seneca Lucius Anna. Moral letters to Gaius Lucilius. St. Petersburg: Azbuka, Azbuka-Attikus. [In Russian].
Sapov, V. (1995). About Stoics and Stoicism. Roman Stoics: Seneca, Epictetus, Marcus Aurelius. Moscow: Respublica. [In Russian].
Taleb Nassim Nicholas. (2018). Black Swan. Under the sign of unpredictability. Moscow: Azbuka, Azbuka-Attikus. [In Russian].
Tolstoy, L. (2008). Thoughts of wise people. On every day. Kharkov: Folio. [In Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.