Теоретичні засновки інтерпретативної антропології К. Гірца
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.062.02Анотація
Проаналізовано теоретичні засновки та концептуальну конституцію інтерпретативної антропології К. Гірца. З’ясовано різницю між його герменевтичним підходом і методикою загальноприйнятої класичної герменевтики. Розглянуто перехід від внутрішнього герменевтичного досвіду до зовнішнього досвіду соціальної науки. Розкрито специфіку поняття значення, застосованого К. Гірцем. Окреслено особливості розуміння культурних феноменів в інтерпретативній антропології.
З’ясовано, що логіка інтерпретативної антропології апелює до епістемологічної й ментальної традицій, викликаної герменевтичним концептом значення, дедукованим з «внутрішнього досвіду індивіда», водночас до емпірично орієнтованої індуктивної логіки позитивної науки, основаної на змісті об’єктивного «зовнішнього досвіду». Стверджено цей дуалізм як провідну силу концептуальної конструкції інтерпретативної антропології. Наголошено, що К. Гірц редукує формування концептуального апарату до облаштування та взаємодії репрезентацій.
Інтерпретативна антропологія є пояснювальною соціальною дисципліною, яка застосовує герменевтичний метод як інструмент.
Ключові слова: культурний феномен, інтерпретативна антропологія, К. Гірц.
Посилання
Windelband W. (1995). Spirit and history: Chosen Works (transl. from Deutsch). Moscow: Jurist. [In Russian].
Geertz C. (2004). The Interpretation of Cultures (transl. from English). Moscow: ROSSPEN. [In Russian].
Geertz C. (2007). How We are Thinking Today. Ethnographical Review, 2, 3–16. [In Russian].
Julay U. V. (2001). Clifford Geertz: Hermeneutical Approach to the Theory of Cultural Anthropology. Magisterium. Nat. univ. “Kyivo-Mohilyanska acad.”, 19, 123–128. [In Ukrainian].
Yelfimov. A. L. (2004). Clifford Geertz: The Interpretation of Cultures. The Interpretation of Cultures (рр. 524–551). Moscow: ROSSPEN. [In Russian].
Fleck L. (1999) The Formation and Development of Scientific Fact: the Introduction to the Theory of Style of Thinking and Thinking Community. Moscow: Idea-Press: The house of intellectual book. [In Russian].
Ermarth, E. D. (2001). Agency in the Discursive Condition. History and Theory, 40, (4), 34–58. [In English].
Geertz, C. (2000). Available Light: Anthropological Reflections on Philo-sophical Topics. Princeton: Princeton University Press. [In English].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.