Моральна криза і порятунок жінок
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.060.13Анотація
Актуальність. Акцентується увага на гендерній проблемі як одній з актуальних соціальних і культурних проблем сучасності; досліджено питання розвитку культурних процесів в наш час, а також розробки механізмів гендерних проблем у суспільстві. Сьогодні дискримінація за ознакою статі, заборони і забобони стосовно жінок набули широкого поширення в наукових, соціальних дискусіях і в засобах масової інформації.
Мета статті — звернути увагу на паралелі та розбіжності між поглядами на статус жінки в східній та західній культурах як на частину актуальної гендерної проблеми.
Методологія. У статті використано прийоми міжкультурного порівняння, а саме елементи наративного та компаративістського підходів.
Результати. Виявлено подібність японської формули про ідеал жінки «хороша дружина і мудра мати» до нацистського гасла «Kinder, Küche, Kirche» («дитина, кухня і церква»). Життя американської жінки 1950-х рр. по суті не відрізняється від наведених вище формулювань. Забезпечення гендерної рівності є актуальним у багатьох країнах світу. Набуття проблемою серйозного характеру перешкоджає культурному і соціальному прогресу. Це призводить до соціальної несправедливості. Чимало європейських учених під час дослідження гендерних проблем у теоретичних концепціях намагаються проаналізувати їхню культурну сутність. Проблемам жінок в азербайджанській культурі не приділено достатньої уваги, порівняно з тими, які були досягнуті у світовій практиці і особливо в західному мисленні в останні два століття. Така ж ситуація існує у всіх країнах Північної і Південного Кавказу, Близького і Далекого Сходу і, можливо, у багатьох країнах Латинської Америки.
Новизна. Уперше в культурологічній практиці проаналізовано концепції шаріату і патріархальної жінки порівняно з поглядами на статус жінки у західному світі та в колишньому Радянському Союзі. Показано, що прогресивна культурно-освітня політика в Азербайджані та деяких країнах Центральної Азії сприяє поступовій емансипації жінки Сходу.
Практичне значення. Матеріали та висновки статті можуть бути корисними при подальшому крос-культурному вивченні ґендерних проблем, а також при розробці практичних рекомендацій до розробки культурної політики та складання навчальних посібників з питань ґендерної проблематики.Посилання
Modern Japanese Society (2004). Josef Kreiner, Ulrich Möhwald and Hans Dieter Ölschleger (Ed.). (Part 5, Vol. 9). BRILL, p.183 [In English].
Interesting facts about Indians. Retrieved from http://indonet.ru/Statya/Interesnye-fakty-ob-indiankah [In Russian].
Betty Friedan. The mystery of femininity. Retrieved from https://www.e-reading.club/bookreader.php/1019773/Fridan_-_Zagadka_zhenstvennosti.html [In Russian].
Men’s fears of the woman. Retrieved from http://mjusli.ru/psihologija/lyubovnye-otnosheniya/muzhskie-straxi-pered-zhenshhinoj [In Russian].
Fromm, E. (1993). Psychoanalysis and ethics. Moscow: Respublika, p. 23. [In Russian].
Niyazi Mehdi (2007). Archeology of art, architecture of art. p. 66-68 72-79. [In Azrbaijanian].
Zaur Əliyev. Stalin’s rescue, the Armenians’ nightmare: men’s dressed fugitive
Gulsum. Retrieved from http://publika.az/news/qirmizi/114219.html [In Azerbaijanian].
Bolen, J. Sh. Goddesses in every woman, The new psychology of women. Archetypes of the goddesses. Retrieved from http://www.psylib.org.ua/books/bolen01/index.htm [In Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.