Соціокультурні трансформації сучасної України крізь призму поняття травми
Анотація
Події, що відбуваються в сучасному соціальному, політичному і культурному просторі України, надзвичайно актуалізують концепт травми. Дискурс травми здебільшого базується на понятті «пам’яті» як пам’яті про травму. Акцентується саме на сучасному ракурсі травматичних подій, в умовах яких формується соціальне опосередкування травми, її психологічне опрацювання та травматичне усвідомлення. Мета статті — актуалізація дискурсу травми як можливості для самоусвідомлення та вибудовування ідентичності суспільства в сучасних умовах української соціокультурної дійсності.
Посилання
Александер Дж. Смыслы социальной жизни. Культурсоциология / Дж. Александер — М. : Праксис, 2013. — 640 с.
Alexander J. Cultural Trauma and Collective Identity / J. Alexander // The Meaning of Social Life. A Cultural Sociology. — Oxford : Oxford University Press, 2003. — 296 p.
Айерман Р. Социальная теория и травма / Р. Айерман // Социологическое обозрение. — 2013 . — № 1. — С. 121–138.
Беньямин В. О понятии истории / В. Беньямин // Новое литературное обозрение. — 2000. — № 46. — С. 81-90.
Горський В. С. Історія української філософії / В. С. Горський. — Київ : Наук. думка, 1997. — 285 с.
Журженко Т. Міф про дві України: (з приводу ст. М. Рябчука «Двоїстість чи двозначність? Україна як політична (де)конструкція») / Т. Журженко // Сучасність. — 2003. — № 4. — С. 78–83.
Забужко О. Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період / О. Забужко. — Київ : Наук. думка, 1992. — 110 с.
Карась А. Етика свободи і солідарности у громадянському суспільстві [Електронний ресурс] / А. Карась // Незалежний культурологічний часопис «Ї». — 2001. — Число 21. — Режим доступу: http://www.ji.lviv.ua/n21texts/karas.htm. — Назва з екрана.
Кравченко О. В. «Схід» як чинник української національно-культурної ідентифікації / О. В. Кравченко // Культура України. — Харків : ХДАК, 2014. — С. 15–24.
Куракин Д. Ю. Солидарность и теория травм [Электронный ресурс] / Д. Ю. Куракин. — Режим доступа: http://postnauka.ru/video/16191. — Загл. с экрана.
Neal Arthur G. National Trauma and Collective Memory: Major Events in the American Century / G. Arthu. — Armonk, N.Y. M. E. Sharpe, 1998. — 224 р.
Нора П. Проблематика мест памяти / П. Нора // Франция — память. — СПб. : Изд-во С.-Петерб. ун-та, 1999. — С. 17–50.
Огієнко В. І. Історична травма Голодомору: проблема, гіпотеза та методологія дослідження / В. І. Огієнко // Національна та історична пам’ять. — 2013. — Вип. 6. — С. 145–156.
Огієнко В. І. Культурна травма у сучасній зарубіжній історіографії: концепт та метод / В. І. Огієнко // Національна та історична пам’ять. — 2011. — Вип. 1. — С. 148–160.
Patocka J. Essais heretiques. Sur la philosophie de l’histoire / J. Patocka. — Paris : Ed. Vernier, 1981. — 122 p.
Ренан Е. Що таке нація? / Е. Ренан // Націоналізм : антологія / упоряд. О. Проценко, В. Лісовий. — Київ : Смолоскип, 2010. — С. 253–263.
Рюзен Й. Нові шляхи історичного мислення / Й. Рюзен ; пер. з нім. В. Кам’янець. — Львів : Літопис, 2010. — 353 с.
Хальбвакс М. Социальные рамки памяти / М. Хальбвакс ; пер. с фр. С. Н. Зенкина. — М. : Новое издательство, 2007. — 348 с.
Штомпка П. Социальное изменение как травма / П. Штомпка // Социологические исследования. — 2001. — № 1. — С. 6–16.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.