Міфологема світла і темряви в аксіологічних ученнях вітчизняних та російських філософів
Анотація
Наведено огляд праць Г. С. Сковороди, В. С. Соловйова, М. О. Бердяєва, А. Бєлого, у котрих досліджено символи світла та темряви, які є не тільки репрезентантами аксіологічної проблематики, а й носіями культурологічних кодів. Розглянуто можливі смислові втілення, категоріальні сполучення, діалектику співіснування і змістову трансформацію міфічних конструкцій світла та темряви у філософських текстах. Проаналізовано теологічнофілософські проблеми походження добра й зла, місця людини у Всесвіті, страждань, гріховності, зокрема зв’язку людини з Богом. Виявлено, що міфологема світла/темряви може мати статус не тільки елементів, які характеризують аксіологічну складову філософських текстів, а бути важливим чинником культуротворчого процесу.
Посилання
Антология мировой философии. В 4 т. Т.4. / В. В. Богатов, Ш. Ф. Мамедов. — М. : Мысль, 1972. — 708 с.
Базалук О. Філософія життя: від волюнтаризму до екзистенціалізму (компаративістський аналіз) : монографія / О. Базалук. — Вінниця : О. Власюк, 2006. — 292 с.
Белый А. Символизм как миропонимание / А. Белый. — М. : Республика, 1994. — 528 с.
Бердяев Н. А. О человеке, его свободе и духовности : избр. тр. / Н. А. Бердяев. — М. : Моск. псих.-соц. ин-т : Флинта, 1999. —312 с.
Біблія або книги Святого письма Старого та Нового заповіту. — Б. м. : Об’єднання біблійних товариств, 1990. — 1233 с.
Виндельбанд В. История философии / В. Виндельбанд. — Киев : Ника-Центр, 1997. — 560 с.
Лисий І. Міфоборство як міфотворчість? / І. Лисий // Філософ. думка. — 2000. — № 9. — С. 57–70.
Майоров Г. Г. Формирование средневековой философии (латинская патристика) / Г. Г. Майоров. — М. : Мысль, 1979. — 431 с.
Проблема человека в западной философии / ред. П. С. Гуревич. — М. : Прогресс, 1988. — 552 с.
Сковорода Григорій: дослідження, розвідки, матеріали / зб. наук. пр. — Київ : Наук. думка, 1992. — 382 с.
Соколов В. В. Средневековая философия : учеб. пособ. / В. В. Соколов. — М. : Высш. шк., 1979. — 448 с.
Человек: Мыслители прошлого и настоящего о его жизни, смерти и бессмертии. XIX век / ред. И. Т. Фролова. — М. : Республика, 1995. — 528 с.
Шеллинг Ф. В. Философия мифологии. В 2 т. Т. 1. Введение в философию мифологии / В. В. Шеллинг. — СПб. : Изд-во С.-Петерб. ун-та, 2013. — 480 с.
Шеллинг Ф. В. Философия мифологии. В 2 т. Т. 1. Введение в философию мифологии / В. В. Шеллинг. — СПб. : Изд-во С.-Петерб. ун-та, 2013. — 544 с.
Ушкалов Л. В. Нариси з історії філософії Григорія Сковороди / Л. В. Ушкалов, О. В. Марченко. — Харків : Основа, 1993. — 152 с.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.