«Розбійники» Ф. Шиллера: еволюція сценічних інтерпретацій у Німеччині та Україні ХХ ст.
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.088.05Ключові слова:
«Розбійники», Ф. Шиллер, сценічна еволюція драми, соціальні чинники театрального видовища, політичний театр, Е. Піскатор, П. СаксаганськийАнотація
Розглянуто сценічне втілення драми Ф. Шиллера «Розбійники», виявлено, що воно має збіги та розбіжності за різних соціальних й політичних умов, тобто інтерпретація твору розрізняється в історичному та художньому тлумаченні. Здійснено компаративний аналіз типових ознак сценічної інтерпретації «Розбійників» як на батьківщині автора у ХХ ст., так і в українській театральній культурі відповідної епохи. З’ясовано, що в інтерпретації «Розбійників» були суттєвими елементи революційного підйому, оцінені прихильниками Французької революції (рад. Французької буржуазної революції), але недостатні для представників пролетарської перебудови німецького суспільства початку ХХ ст. (Е. Піскатор). Зазначено, що естетичними категоріями Ф. Шиллера щодо епічного театру користувався Б. Брехт, а П. Саксаганський намагався розширити діапазон побутового театру на європейський кшталт.
Посилання
Blik, O. (2012). The image of a noble robber in O. Somov’s novel “Haidamak”: interaction of romantic tradition and Ukrainian folklore. Science Rise, 4, 378–385. https://doi.org/10.18524/2312-6809.2012.16.128137 [In Ukrainian].
Piscator, E. (1932). Political theatre. M. Zerov (Translated from German). Derzhavne vydavnyche obiednannia Ukrainy. [In Ukrainian].
Rykhlo, P. (2009). Friedrich Schiller in the spiritual space of Bukovyna. Vsesvit, 11/12, 162–167. [In Ukrainian].
Saksahanskyi, P. (1939). Articles and memoirs about the coryphaeus of the Ukrainian stage. Мystetstvo. [In Ukrainian].
Chechel, N. P. (1993). Ukrainian theatrical revival (Western classics on the Ukrainian stage of the 1920s and 1930s. Problems of tragic performance). Naukova dumka. [In Ukrainian].
Chyk, D. (2011). The image of the “Noble robber” in Ukrainian and English prose of the first half of the XIX century by O. H. Astafiev and others. (Ed.). Aktualni problemy slovianskoi filolohii. Seriia: Linhvistyka i literaturoznavstvo (Issue ХХІV, P. І, pp. 186–195). Berdianskyi derzhavnyi pedahohichnyi universytet. [In Ukrainian].
Shaikevych, B. (2004). In order not to “crawl like a slug”. Materials for the study of Friedrich Schiller’s drama “The Robbers”. Vsesvitnia literatura ta kultura v navchalnykh zakladakh Ukrainy, 7, 39–40. [In Ukrainian].
Schiller, F. (2004). Lyrics. Drama. Folio. [In Ukrainian].
Schiller, F. (1979). Die Räuber. Ein Schauspiel mit Materialien. [In German].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.