Загальні тенденції трансформації традиційного духовного мистецтва в культурі України
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.086.01Ключові слова:
мистецтво, трансформація, культурна традиція, культурна інновація, функціональна орієнтація мистецтваАнотація
Упродовж історії культури України відбувається постійний процес розвитку соціального й духовного досвіду в руслі збереження і трансляції мистецьких здобутків у єдності надбань, втрат і змін. Це дослідження окреслює основні закономірності в трансформаціях традиційного мистецтва населення території України від найдавніших часів до сьогодення в контексті взаємозв’язку традиції та інноваційних процесів. Вивчено тенденцію синтезу окремих елементів традиційної культури із ціннісними інноваціями епохи глобалізації. Процес трансформації також досліджено в системі функціонування мистецтва. Простежено помітну актуалізацію сакральної та престижно-репутаційної функцій. Сформульовано висновок про тривалість процесу трансформації мистецтва мешканців українських земель і його детермінованість соціокультурними умовами. Охарактеризовано конкретні прояви окремих трансформацій.
Посилання
Averianova, N. (2019). The place of art in the context of deconfliction of modern Ukrainian society. Ukrainoznavchyi almanakh, 24, 103–107. [In Ukrainian].
Hatalska, S. M. (2005). Philosophy of culture. Lybid. [In Ukrainian].
Hrechukha, N. H. (2007). Neomythological tendencies in the choral art of Ukraine in the 1980–1990s [Candidate’s thesis, Kyiv National University of Culture and Arts]. Kyiv National University of Culture and Arts. [In Ukrainian].
Kikot, A. A. (2010). Semiosis of Ukrainian costume: gender representations. KSAC. [In Ukrainian].
Kopiievska, O. R. (2014). Transformation processes in the culture of modern Ukraine. NAKKKiM. [In Ukrainian].
Mironova, T. (2021). The main directions of Ukrainian art in 1990–2020: artistic language, forms and expressive means — the state of research of the problem. Suchasne mystetstvo, 17, 175–182. [In Ukrainian].
Mironova, T. V. (2021). Ukrainian art since the beginning of 2000: The “second revival” in the world cultural field. Kultura i suchasnist, 1, 166–175. [In Ukrainian].
Olenina, O. Yu. (2011). Functional and role specificity of contemporary art. Humanitarnyi chasopys, 3, 5–11. [In Ukrainian].
Polishchuk, A. (2019) Ukrainian cultural heritage in Kyiv painting of the 1990s. Mystetstvoznavstvo, 11 (75), 276–280. https://doi.org/10.32839/2304-5809/2019-11-75-60. [In Ukrainian].
Shcherban, A. (2017). Transformations of ceramics ornamentation in the traditional culture of the Left-Bank Ukraine (late VII millennium BC — XIX century). Oleksandr Savchuk. [In Ukrainian].
Olenina, O., Protsenko, O., & Pichuhina, Yu. (2022). The status of art in the modern digital space. Culture of Ukraine, 78, 18–29. https://doi.org/10.31516/2410-5325.078.02. [In English].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.