З історії українського кінематографу доби Центральної Ради (1917–1918 рр.)
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.085.04Ключові слова:
кінематограф, Центральна Рада, театральний відділ, кінематографічна секція, кінохроніка, кіновиробництвоАнотація
У статті досліджено деякі питання розвитку української кінематографії за доби Центральної Ради (1917–1919 рр.). Новий етап в історії кіно пов’язаний з активним національно-культурним відродженням України після Лютневої революції 1917 р. Завданнями перших державних кіноустанов — театрального відділу Генерального секретарства народної освіти, а згодом і кінематографічної секції — були пошук приміщень для національних кінотеатрів, відповідного технічного обладнання, формування фільмотеки науково-популярного спрямування. Паралельно із цим відбувалася робота з організації і здійснення зйомок, проведення кіносеансів. У цей час розпочалася законотворча діяльність, спрямована на впорядкування кінопроцесу. Далеко не все із запланованого вдалося реалізувати, але діяльність зазначених установ заклала фундамент для подальшого розвитку національного кіномистецтва вже за доби Гетьманату.
Посилання
Viddil mystetstva (1917, July 27). Robitnycha hazeta. [In Ukrainian].
Kinematohraf dlia shkil ta himnazii Narod[noho] ministerstva osvity (1918, April 7). Vidrodzhennia. [In Ukrainian].
Kinematohrafichna sektsiia (1918, April 10). Vidrodzhennia. [In Ukrainian].
Myslavskyi, V. N. (2018). Istoriia ukrainskoho kino 1896–1930: fakty i dokumenty. (Vol. 1.) [monograph]. Dim Reklamy. [In Ukrainian].
Ostashko, T. (1998) Z istorii literaturno-mystetskoho zhyttia v Ukraini za chasiv Tsentralnoi Rady. Ukrainskyi istorychnyi zhurnal, 3, 24‒38. [In Ukrainian].
Pukha, L. H. (1999). Kinematohraf i Les Kurbas. [monograph]. Siiach. [In Ukrainian].
Rozovyk, D. (2002). Ukrainske kulturne vidrodzhennia v roky natsionalno-demokratychnoi revoliutsii (1917–1920). [monograph]. Vydavnycho-polihrafichnyi tsentr “Kyivskyi universytet”. [In Ukrainian].
Rosliak, R. V. (2006). Kinoosvita v Ukraini (persha tretyna XX stolittia). [manual]. PP “EKMO”. [In Ukrainian].
Stanishevskyi Yu., & Leonenko R. (2009). Teatr u roky natsionalnykh revoliutsii ta hromadianskoi viiny (1917–1922). Istoriia ukrainskoho teatru: in 3 volumes. (Vol. 2 (1900–1945)). [kolektyvna monohrafiia]. NAN Ukrainy, IMFE im. M. T. Rylskoho. [In Ukrainian].
T[ovaryst]vo “Prosvita” imeni Shevchenka… (1918, April 13). Robitnycha hazeta. [In Ukrainian].
Teatralnyi viddil pry Heneralnomu sekretarstvi narodnoi osvity (1917, October 13). Nova Rada. [In Ukrainian].
U nediliu 21 kvitnia… (1918, April 17). Robitnycha hazeta. [In Ukrainian].
Ukrainska Tsentralna Rada: Dokumenty i materialy. U 2 t. (Vol. 1: 4 March — 9 December 1917). (1996). V. F. Verstiuk (Comp.). NAN Ukrainy. Instytut istorii Ukrainy. Tsentralnyi derzhavnyi arkhiv vyshchykh orhaniv vlady i upravlinnia Ukrainy. Naukova dumka. [In Ukrainian].
Ukrainska Tsentralna Rada: Dokumenty i materialy. U 2 t. (Vol. 2: 10 December 1917 r. — 29 April 1918). (1997). V. F. Verstiuk (Comp.). NAN Ukrainy. Instytut istorii Ukrainy. Tsentralnyi derzhavnyi arkhiv vyshchykh orhaniv vlady i upravlinnia Ukrainy. Naukova dumka. [In Ukrainian].
TsDAVO Ukrainy (a). F. 2201. Op. 2. Spr. 586, Kyiv, Ukraine [In Ukrainian].
TsDAVO Ukrainy (b). F. 2201. Op. 4. Spr. 6, Kyiv, Ukraine [In Ukrainian].
TsDAVO Ukrainy (c). F. 2201. Op. 5. Spr. 24, Kyiv, Ukraine [In Ukrainian].
TsDAVO Ukrainy (d). F. 2457. Op. 1. Spr. 62, Kyiv, Ukraine [In Ukrainian].
TsDAVO Ukrainy (e). F. 2581. Op. 1. Spr. 190, Kyiv, Ukraine [In Ukrainian].
TsDAVO Ukrainy (f). F. 2581. Op. 1. Spr. 199, Kyiv, Ukraine [In Ukrainian].
TsDAVO Ukrainy (g). F. 2581. Op. 1. Spr. 200, Kyiv, Ukraine [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.