Відтворення традиційного одягу Дніпропетровщини (за матеріалами музейних фондів)
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.084.04Ключові слова:
український стрій, вишивка, обереги та символи, особливості крою, збереження традиційного українського вбранняАнотація
Стаття присвячена дослідженню формування одягу мешканців Дніпропетровщини. На основі вивчення експонатів, що знаходяться в музеях області, проведено дослідження впливу культурних особливостей переселенців з прилеглих територій на еволюцію стилістичних та структурних елементів одягу місцевого населення. Зовнішній вигляд і компоненти вбрання жителів Дніпропетровщини набували своєї унікальності в умовах віддалених сіл та хуторів, де вони формувалися самостійно. Також слід виділити особливості вигляду складових елементів одягу, а саме сорочок у людей унікальної професії лоцманів, яких не було на інших територіях України. Автори діляться думками про принципи формування в населення відповідального ставлення до предметів побутової культури, ремесел, традицій життя українців певного регіону. Опис матеріалів та аналіз історичних подій, побуту мешканців регіону може бути використаний у вивченні дисциплін фахівцями в галузі історії української культури, мистецтвознавства, дизайну одягу тощо, може бути впевнено застосований як один із суттєвих важелів у вихованні широких верств населення України в процесі формування етнічної самоповаги та патріотизму у визначенні свого місця в сучасному світі.
Посилання
Biletska, V. (1929). Ukrainian shirts, their types, evolution and ornamentation. Materials for ethnology and anthropology. (Vol. 21–22, Part 1, pp. 43–103). [In Ukrainian].
Vasina, Z. O. (2006). Ukrainian chronicle of dress: [book-album] (Vol. 2: XIII — early XX century). Mystetstvo. [In Ukrainian].
Vovk, F. (2015). Studies in Ukrainian ethnography and anthropology (new edition). Publisher “Savchuk O. O.”. [In Ukrainian].
Kavun, M. E. (2001). The provincial city (1776–1880). Dnipropetrovsk: Milestones of history. Grani. [In Ukrainian].
Lazebnik, V. (2012). Unknown Ekaterinoslavshchina: historical sketches. Dniprokniga. [In Russian].
Mytsyk, Yu. (1997). Cossack land. Essays on the history of Dnipropetrovsk region in the XV–XVII centuries. [In Ukrainian].
Best series ever. (2015, April 06). Research project “The Nation’s Code” (full episode). [Video]. YouTube. Retrieved January 27, 2024, from https://www.youtube.com/watch?v=WRLJfioTVcI [In Ukrainian].
Oliinyk, M. (2017). Ukrainian clothing in the system of urban culture of Kyiv (the second half of the XIX — the beginning of the XXI century). IMFE. [In Ukrainian].
Oliinyk, M. (2020). Pilot’s shirt. Embroidery in the clothes of prominent Ukrainians. T. Zez (Comp.). ADEF-Ukraine. [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.