Художні особливості портретних робіт народного художника Хусейнгулу Алієва

Автор(и)

  • Ф. Маммадова Нахчиванський філіал АНАС, Інститут мистецтва, мови та літератури, Нахчиван http://orcid.org/0000-0003-4052-5197

DOI:

https://doi.org/10.31516/2410-5325.072.09

Анотація

Актуальність. Роботи Х. Алієва відзначаються вдалими різкими кольоровими переходами, тональними плямами, світловими ефектами, миттєвими відблисками у формуванні динамізму, а також унікальною творчою позицією художника в поєднанні з різними композиційними структурами. Тому розгляд його творчості нині надзвичайно важливий.

Мета статті — дослідити художні особливості портретних робіт народного художника Х. Алієва.

Методологія. Під час дослідження використано метод порівняльного аналізу.

Результати. У творі «Молла Насреддін», який зараз зберігається в приватній колекції в Норвегії, художник втілив глибоке вираження динамізму в композиції: як жорсткість рухів, раптові стрибки, так і контрастний перехід кольорів від світлого до темного та навпаки. Серед графічних прикладів, створених у згаданий період, унікальна композиція твору «Дороги» привертає увагу аудиторії. Художник оспівав далекий шлях, сповнений руху великої кількості людей, які ідуть в одному напрямку. Марш людей, котрі долучаються до руху на порожньому фоні, виражає їх спільне мислення та волю. Тут художник успішно впровадив масове мислення.

Цікава та жартівлива композиція художника в його карикатурі «Мистецький мученик», створена приблизно 20 років тому. Сценічний гімн виступу довговухого, котрий тримає в руках бубон, у художній формі чітко виражає задум митця. Вирішення символічного значення, наданого художником деяким сценам життя, використовуючи народні вислови в унікальній композиційній структурі, дозволяє оцінювати творчість художника, подаючи його в різній формі в кожному творі. Наприклад, у своїй роботі 2001 р. «Вони роблять старий Місяць зіркою» він похвалив астролога, що сидів на орлі з відрізаною головою і перетворював старий місяць на зірки на небі. Художник мав на увазі людей, які були невдячними та відступниками.

Практичне значення. Роботи Х. Алієва надзвичайно цікаві й важливі для всіх дослідників, художників завдяки глибокому вираженню динамізму в композиції. Молоді митці можуть використовувати його живописну форму та методи у своїй діяльності.

Висновки. У результаті дослідження можна відзначити, що в роботах Х. Алієва художні перебільшення, різні оцінки подій або керування ними відповідно до змісту твору становлять неординарні творчі відкриття. Наприклад, художник, який перетворив фрагмент всесвітньовідомого скульптора О. Родена «Мислитель» на картину, показав, як дві змії стикаються, б’ються і намагаються отруїти одна одну, водночас вони заглиблені в роздуми про світ події. Тут різкість художнього узагальнення в такій складній сцені, як знищення тієї самої статі, змушує глядача замислитися.

Біографія автора

Ф. Маммадова, Нахчиванський філіал АНАС, Інститут мистецтва, мови та літератури, Нахчиван

аспірантка, молодша наукова співробітниця

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-06-23

Номер

Розділ

Культурологія