Питання модуляції в азербайджанських мугамах
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.070.10Ключові слова:
Азербайджан, мугам, модуляція, композиція, музична моваАнотація
Мета дослідження полягає у вивченні мугам дестґях, виявленні однойменних розділів мугаму та вивченні шляхів їх застосування. Основною метою дослідження є аналіз питань модуляції та орієнтації в композиційній структурі мугам.
Методологія дослідження. Дослідження базується на методі теоретичного та порівняльного аналізу. Водночас загальнотеоретичні принципи етномузикології, науково-теоретичні концепції, розроблені в дослідженнях видатних азербайджанських та зарубіжних музикознавців, важливі як методологічна основа.
Результати. Вивчення використання однойменних розділів у мугам дестґях виявляє різноманітність методів їх застосування. Немало розділів, що використовуються в мугам дестґях, мають подвійну природу. З іншого боку, цей розділ є частиною інших мугам на базі макам і важливий для модуляції до нового макаму. У спадщині мугамів кілька однойменних розділів використовуються в складі різних мугам, мають значення переходу від одного макаму до іншого в ланцюговій структурі дестґях та слугують для розвитку композиційної структури.
Отже, немало секцій мугамів посідають особливе місце як в одних і тих самих мугамах на базі макам, так і в різних мугам дестґях на базі макам. Усі вони обґрунтовують взаємозв’язки мугам, які мають свої структурні особливості.
Новизна. Це перша спроба зрозуміти, що вивчення використання однойменних розділів у мугам дестґях виявляє різноманітність методів їх застосування.
Практичне значення. Інформація, що міститься в цій статті, може бути корисною для студентів, учених, дослідників азербайджанської музикознавчої науки.
Посилання
Babaev, E. A. (1990). The rhythm of the Azerbaijani destgah. Baku: Ishyg. [In Russian].
Badalbeyli, A. B. (2017). Detailed monographic music dictionary. Baku. [In Azer-baijani].
Hajibeyli, U. A. (2010). Basics of Azerbaijani folk music. Baku: “Apostrophe” printing house. [In Azerbaijani].
Hajibeyli, U. A. (2004). Selected works (In 2 volumes, I part). Baku. [In Azerbaijani].
Hajibeyli, U. A. (2005). About the music of Azerbaijani Turks. Baku. [In Azerbaijani].
Ismayilov, M. C. (1984). Genres of Azerbaijani folk music. Baku: Ishyg. [In Azer-baijani].
Ismayilov, M. C. (1991). Scientific-methodical essays on the theory of moment and mugam of Azerbaijani folk music. Baku: Elm. [In Azerbaijani].
Mammadov, N. H. (1981). Azerbaijani mugam. Azerbaijani folk music. Essays. Baku: Science. [In Azerbaijani].
Zöhrabov, R. F. (2013). Azerbaijani mughams. Baku: Education. [In Azerbaijani].
Abdullazade, G. A. (1983). Philosophical essence of Azerbaijani mugams. Baku: Yazychi. [In Russian].
Bagirova, S. Yu. (2007). Azerbaijani mugam (articles, studies, reports). Baku: Elm. [In Russian].
Guliev, A. N. (2009). Principles of Contrast in the Musical Drama of Azerbaijani Mugham. Baku. [In Russian].
Mamedova, R. A. (2002). Azerbaijani mugham. Baku: Elm. [In Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.