Венеціанська сторінка музичної спадщини Ф. Мендельсона-Бартольді
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.067.19Ключові слова:
Ф. Мендельсон, романтизм, Венеція в музиці, камерно-вокальна музика, «Пісні без слів», Venetianisches Gondellied, «Wenn durch die Piazetta»Анотація
Охарактеризовано Gondellied як наскрізну тему в музичній спадщині Ф. Мендельсона-Бартольді, що виникла під враженням подорожі Венецією та Італією. Приділено окрему увагу вокальній мініатюрі «Wenn durch die Piazetta» з Шести пісень (ор. 57, № 5), що досі не висвітлена в музикознавстві. Підкреслено чільну роль жанру «пісні» у творчості автора. Встановлено спільність інтонаційно-гармонічних, фактурних, метроритмічних закономірностей між інструментальними мініатюрами та вокальною Venetianisches Gondellied, що дозволяє вирізнити ці зразки в окремий жанровий підвид у ліриці композитора. Доведено самобутність стильового почерку Ф. Мендельсона, котрий був схильним до меланхолійного типу ліричного вираження.Посилання
Vasina-Grossman, V. A. (1966). Romantic Song of the 19th century. Moscow: Muzyka. [in Russian].
Vorbs, G. Kh. (1966). Felix Mendelssohn-Bartholdy. Moscow: Muzyka. [in Russian].
Demchenko, A. I. (2003). Felix Mendelssohn-Bartholdy: views of romantic attitude. Izbrannye statyi o muzyke, 79–90. [in Russian].
Demchenko, G. Yu. (1995). The Art of Biedermeier and “Songs Without Words” by F. Mendelssohn. F. Mendelson-Bartoldi i tradicii muzykalnogo professionalizma, 44–48. [in Russian].
Demchenko, G. Yu. (2016). “Songs Without Words” as the Cultural Equivalent of Biedermeier. Kultura i iskusstvo Germanii, 54–58. [in Russian].
Zhitomirskiy, D. V. (1964). Robert Schumann: Essay on the Life and Work. Moscow: Muzyka. [in Russian].
Zenkin, K. V. (1996). The Piano Miniature and the Routes of Music Romanticism. (Thesis abstract Ph.D., Study of Art). Tchaikovsky Moscow State Conservatory, Moscow. [in Russian].
F. Mendelssohn-Bartholdy and the Music Professional Traditions (1995). Kharkov: «Kharkovskie assamblei», Institut muzykoznanija. [in Russian].
Appold, J. (2019, February 6). Mendelssohn and Venetian Gondolas. Retrieved from http://blogs.loc.gov/nls-music-notes/2019/02/mendelssohn-and-venetian-gondolas/ [in English].
First Impressions of Venice By Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847). Retrieved from https://www.bartleby.com/library/prose/3525.html [in English].
Mendelssohn-Bartholdy, F. (2012). Venetian Gondola Songs for Piano. Munich: G. Henle Verlag. [in English].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.