Образ буття-ріки в роздумах Марка Аврелія
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5325.065.01Ключові слова:
природа, людина, буття-ріка, життя, смерть, розум, почуття, доля, час, вічність, етика, стоїцизмАнотація
Зазначено, що філософи-стоїки у своїй концепції світу, у розумінні природи в окремих положеннях солідаризуються з ученням Геракліта про суперечливість і плинність усього існуючого. Найадекватнішим у цьому розумінні є метафоричний образ буття як світової ріки, стрімкого потоку природних стихій. Марк Аврелій аргументовано і переконливо доводить, що перебороти страх від сприйняття фактів постійної змінюваності буття можна лише вдаючись до здорового глузду, звертаючись до логіки діалектичного розуму. Якщо людина усвідомлює природну необхідність, вона набуває статусу вільної істоти, має змогу вільно розпоряджатися своїми можливостями й намірами, робити вибір у перебігу життєвих ситуацій. У контексті раціоналістичної етики філософ радить достойно жити в тих історичних обставинах, які випали на долю людини.Посилання
Drozdovskyi, D. (2011). Waves of Time (pp. 280–321). Kostenko, L. V. The Heraclitus River. Kyiv: Lybid. [іn Ukrainian].
Diachenko, M. (2016). Ethical paradigm of ancient Roman Stoics. Culture of Ukraine. Issue 52. Kharkiv: KhSAC. [іn Ukrainian].
Diachenko, N. (2014). Roman Stoics: Seneca, Epictetus, Marcus Aurelius. Reading experience. Kharkiv. Savchuk O. O. Publisher. [іn Russian].
Kostenko, L. (2011). Heraclitus River. Kyiv: Lybid. [іn Ukrainian].
Kotliarevskiy, S. (1995). Marcus Aurelius. Roman Stoics: Seneca, Epictetus, Marcus Aurelius. Moscow: Respublica. [іn Russian].
Lobanovskiy, B. (1993). Foreword. Marcus Aurelius. Alone with myself. Reflections. Kiev-Cherkassy: Collegium Artrum Inc., Ltd RIC “Real”. [іn Russian].
Losev, A. (1960). Heraclitus. Philosophical Encyclopedia (Vol. 1). Moscow: Sovetskaya entsiklopediya. [іn Russian].
Marcus Aurelius (1993). Alone with myself. Reflections. Kiev-Cherkassy: Collegium Artrum Inc., Ltd RIC “Real”. [іn Russian].
Montaigne, M. (2017). Essays: Complete edition in one volume. Moscow: E. [іn Russian].
Osherov, S. (2015). Seneca: philosopher, prose writer, poet. St. Petersburg: Azbuka, Azbuka — Atticus. [іn Russian].
Pakhlovska, O. (2011). Invisible berths (from the compiler) (pp. 5–20). Kostenko, L. V. The Hercalite River. Kyiv: Lybid. [іn Ukrainian].
Sapov, V. (1995). About experiences and stoicism. Roman Stoics: Seneca, Epictetus, Marcus Aurelius. Moscow: Respublica. [іn Russian].
Taleb Nassim Nicholas (2018). The Black Swan. Under the sign of uncertainty. Moscow: KoLiBri, Azbuka-Atticus. [іn Russian].
Chopra Deepak (2017). Seven Spiritual Laws of Success: how to make dreams come true. A practical guide. Moscow: LLC Book Publishing House “Sofia”. [іn Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в журналі «Культура України», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Культура України» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.